Élelmiszer függöny
A tudatosabb egészségért



A paprika segíthet a fogyókúrázóknak, mivel sok vizet és kevés kalóriát tartalmaz, azt pedig már az iskolában mindenki jól bemagolta, hogy nagyon gazdag C-vitaminban, de emellett kiváló A-provitamin forrás. A zöld paprika kétszer, a piros pedig háromszor annyi C-vitamint tartalmaz, mint egy narancs. Vízhajtó hatással van a szervezetre, természetes módon segíti az egészséges emésztést, és megelőzi a vérzékenységet.

A zöld paprika fogyasztása jó hatással van a sejtek, sejtfalak, erek és egyéb kötőszövetek egészségének megőrzésére, a "népi orvoslás" pedig a skorbut megelőzésére, végtagízületi fájdalmak, fáradtság és étvágytalanság ellen is javasolja.

A piros paprika, a pritamin gazdag káliumban, kalciumban, foszforban, béta-karotinban és bioflavonoidokban, ezek elősegítik a szervezetben felbukkanó szabad gyökök semlegesítését, így bizonyos védelmet nyújtanak a rák ellen. A piros paprika különösen bő provitamin-tartalma védi a bőrt és a nyálkahártyát, megelőzi a bőrbetegségeket, erősíti a látást, és gyorsítja a sebek gyógyulását.

A csípős paprikák esetén a termés ereiben és a magokban nagy mennyiségű kapszaicin halmozódik fel, ami a jellegzetes "csípős" érzést, piros arcot és néha még némi könnyeket is eredményez, valamint fájdalomcsillapító hatást is kölcsönöz neki. Enyhe mértékben vízhajtó és húgysavkiválasztó hatása van. Enyhíti a torokgyulladást, és elősegíti az orrmelléküregben letapadt nyák felszakadását, ürülését, jót tesz az eldugult orrnak.

Tartalmaz köptető hatású anyagokat, a gyomorba eljutva ingereli a nyálkahártyát, amire a tüdőmirigyek fokozott nedvelválasztásba kezdenek, és így a hörgőkben pangó váladék felhígul, könnyebben felszakad. Fertőtlenítő hatásának köszönhetően segíthet az influenza megelőzésében, betegség esetén izzasztó, torokfájást enyhítő hatása miatt kiemelten érdemes fogyasztani.



Vissza az ételekhez